Hősünk még nincs tizenkilenc éves, hazájában máris tart számtalan csúcsot, s immár egyértelműen a legnagyobb angliai tehetségként emlegetik – bár igazából már ki is nőtte a tehetség kategóriát. Érdemes megismerkedni vele.
Múltja alapján az Everton egyike Anglia négy legnagyobb klubjának, másfél évtizede azonban borzasztó ínség uralta a Goodison Parkot: az 1987-es bajnoki cím óta egyetlen valamire való trófeát sikerült csak összekapirgálni (az FA-kupát 1995-ben). Ennek oka többek között nyilván az, hogy a klub egyébként híres futballakadémiája képtelen volt tehetségeket "kitermelni". Ellentétben a városi rivális Liverpoollal, ahol csak a legutóbbi években olyan házi nevelésű csillagok tűntek fel, mint McManaman, Fowler, Owen, Carragher vagy Gerrard. Az Everton-hívők lelki sebeire valóságos balzsam volt úgy két-három esztendeje, amikor elterjedt, hogy a junioroknál focizik egy gyerek, akiről egy új-zélandi krikettedző is első látásra megmondaná, istenáldotta tehetsége van a futballhoz.
A hír nem sokáig maradt Liverpool közigazgatási határain belül, mert az ifik 2001–02-es FA-kupájában a Wayne Rooney nevű kölyök nyolc meccsen lőtt ugyanannyi góljával a döntobe juttatta csapatát. Természetesen nyomban bekerült az angol U19-es válogatottba. A nagy áttörés azonban a 2002–03-as szezonban érkezett el. Nyáron két elokészületi meccsen is mesterhármast szerzett – az osztrák SC Weiz és a Queen's Park Rangers ellen –, mire David Moyes vezetőedző gondolt egyet, és berakta a kezdőbe a Tottenham elleni nyitó bajnokin. A 2–2-vel zárult mérkőzésen ő készítette elő az első hazai gólt, óriási tapsot kapott, amikor lecserélték.
Pályára lépett még néhányszor, mígnem elérkezett 2002. október 19., a harminc bajnoki óta veretlen Arsenal elleni derbi napja. A 80. percben, 1–1-nél állt be, és nem sokkal a lefújás elott hajmeresztően nagy gólt ragasztott a léc alá. A közönség őrjöngött, Rooney nemkülönben, pedig akkor feltehetően még nem is tudta, hogy 16 évesen és 360 naposan ő lett a Premier League történetének legfiatalabb gólszerzője. S hogy a szurkolók mámora teljes legyen: éppen Michael Owentől ragadta el e rekordot, a "vörösök" zsenije ugyanis 149 nappal idosebb volt, amikor eloször betalált. Tegyük hozzá, Rooney egy Wrexham elleni Ligakupa-góllal már korábban megdöntötte azon sorozat "ifjonccsúcsát".
A Leedsnek lőtt, ugyancsak három pontot érő gólja nyomán a szigetországi sajtóban egymást érik a dicsőítő nyilatkozatok. Arséne Wenger azt mondta, "kell valami különleges képesség ahhoz, hogy valaki ennyi idősen ezt művelje". "Remek a hozzállása, gyors a lába, és érti a labdarúgást, lát a pályán" – méltatta Glenn Hoddle. "Én tizenhét éves és nyolc hónapos voltam, amikor az első triplámat szereztem a Premiershipben. Wayne könnyen megdöntheti ezt, és kívánom is neki, hogy tegye meg. Csodálatos szerencse, hogy egy angol srácról van szó" – mondta önzetlenül és hazafiúi lelkesedéstől fűtve Alan Shearer.
Érthető, ha a "stolverkosok" vezetői aggódni kezdtek a hátulgombolós kora óta az Evertonban játszó futballistáért. A menedzser egyenesen arra kérte az Everton-drukkereket, segítsenek megvédeni őt a nyomástól és a kísértésektől. "Ha meglátják az utcán csatangolni, kérem, küldjék haza!" – hangzott a meglepő felszólítás.
Rooneyt azonban nem kellett félteni. Bár érkezett egy-egy kósza hír arról, hogy nem csak a futball tölti ki az életét, a pályán mindig bizonyított. A 2002–03-as szezonban végül 26 meccsen már kezdőként játszott, 9-szer terhelve meg az ellenfelek hálóját (a Southamptonnak kettőt vágott). Szinte azonnal felmerült a neve a válogatott összeállításával kapcsolatban, és Sven Göran Eriksson nem is várt sokáig: 2003 februárjában Ausztrália ellen bemutatkozott az angol felnőttválogatottban, minden idők legfiatalabb angol válogatottjává válva ezzel. (Mellesleg az volt az első olyan meccse az angol csapatnak, ahol a két félidőben két teljesn különböző tizenegy lépett pályára.) Mindenesetre újabb öröm az Everton szurkolóinak: addig Michael Owen volt az angol nemzeti együttes legfiatalabbja a XX. században… Szeptemberben aztán a Macedónia elleni Eb-selejtezon minden idők legfiatalabb gólszerzőjévé vált a háromoroszlános válogatottban, csakhogy ismét megdőljön egy rekord. Azóta Rooney stabil tagja lett Eriksson együttesének, így az Európa-bajnokságon a világ egyik legifjabb válogatott csatárduója rohamozhatta az ellenfelek kapuját. 2004-ben a Manchester unitedbe szerződött és lett stabil kezdő. |